χρηστης που μπορεί να γράψει μονο μια γραμμή κειμένου

Started by abraamz, January 10, 2009, 06:36:08 PM

Previous topic - Next topic

abraamz

Ένας χρήστης του φόρουμ παραπονέθηκε ότι δεν μπορούσε να γράψει μηνύματα από την στιγμή που άλλαξα το theme του φόρουμ. Επανέφερα το συνηθισμένο και συνεχίζει να μην μπορεί να γράψει μήνυμα ενώ μπορεί να στείλει προσωπικό μήνυμα. Τα δικαιώματα του είναι φυσιολογικά.

Του πρότεινα να δοκιμάσει ένα νέο λογαριασμό και με τον καινούριο λογαριασμό μπορεί να γράψει μόνο μια σειρά κειμένου ανά μήνυμα!!!

ο υπολογιστής του έχει κάνει πρόσφατα φορματ σε δεν ξέρω τι είδους πρόγραμμα θα μπορούσε να περιορίσει το κείμενο του σε μια σειρά μόνο...

Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι το πρόβλημα;

agridoc

Περίεργο μου φαίνεται και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το SMF.

- Διαγραφή cache και cookies από τον browser και δοκιμή πάλι.
- Δοκιμή από άλλο PC (φίλου ή Intenet Café).
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

abraamz

Ο χρηστης που παραπονέθηκε δεν απαντά σε mail  ή προσωπικά μηνύματα πλέον. Αν έχω κάτι νεώτερο θα ενημερώσω...
Ευχαριστώ agridoc.


abraamz

το πρόβλημα φαινεται να ειναι το εξής:
με το αρχικό όνομα χρήστη:
δεν μπορεί να στείλει μηνυμα. δηλ πατώντας αποστολή εμφανίζεται:
Ο Internet Explorer δεν μπορεί να εμφανίσει την ιστοσελίδα.
Πιθανότερες αιτίες:
· Δεν έχετε συνδεθεί στο Internet.
· Παρουσιάστηκαν προβλήματα στην τοποθεσία Web.
· Μπορεί να πληκτρολογήσατε λάθος τη διεύθυνση


με το καινούριο όνομα χρήστη:
μπορεί να στείλει μικρά μηνύματα. Με μεγαλύτερα μηνύματα (2 σειρών και πάνω ) το μήνυμα σφάλματος ειναι:
Το ακόλουθα σφάλματα συνέβησαν κατά την αποστολή του μηνύματος:
Υπερβήκατε τον μέγιστο χρόνο σύνδεσης κατά την αποστολή. Παρακαλούμε προσπαθήστε να αποστείλετε ξανά το μήνυμά σας.
Δεν δόθηκε τίτλος.
Δεν δόθηκε κείμενο για το μήνυμα.


Ο χρήστης λεει οτι δοκίμασε και τον firefox χωρίς βελτίωση. Σε άλλα φόρουμ (όχι smf) δεν έχει πρόβλημα. δεν ξέρει αν έχει firewall.

Κάποια ιδέα;

agridoc

Quote from: agridoc on January 10, 2009, 07:12:21 PM
Περίεργο μου φαίνεται και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το SMF.

- Διαγραφή cache και cookies από τον browser και δοκιμή πάλι.
- Δοκιμή από άλλο PC (φίλου ή Intenet Café).

Δοκιμάστηκαν τα παραπάνω;

Θεωρώ μάλλον απίθανο, όπως το περιγράφεις, να είναι θέμα από το φόρουμ.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

lampidona

Παρομοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ με έναν χρήστη που άλλαξε πρόσφατα provider και τώρα έχει CONNEX.
Μπορεί να γράψει μόνο μία γραμμή κάθε φορά που στέλνει οποιοδήποτε μήνυμα. Του είπα να κάνει όλα τα γνωστά (cookies, temporary inetrnet files, cache κλπ) αλλά το πρόβλημα παραμένει το ίδιο.
Το περίεργο είναι ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ η ίδια το καλοκαίρι στις διακοπές από το ξενοδοχείο που είχε ασύρματο ιντερνετ με CONNEX επίσης. Έγραψα ένα μήνυμα και μετά ...τέλος. Μου έβγαζε όλα αυτά που περιγράφονται παραπάνω. Μήπως έχει να κάνει τελικά με αυτό? abraamz μήπως το μέλος έκανε και αυτό αλλαγή provider και έχει CONNEX?   ::)

abraamz

έχει μετακομίσει τελευταία και δεν ξέρω αν έχει βάλει connx. θα ρωτήσω.
Μπορεί να μην φταιει το smf αλλά αφού δεν εμφανίζεται σε άλλες πλατφόρμες φόρουμ τότε είναι θέμα που αφορά και το smf...
πως μπορεί το connx να επηρεάζει τα μηνύματα στο smf?

Quote from: agridoc on January 10, 2009, 07:12:21 PM
- Διαγραφή cache και cookies από τον browser και δοκιμή πάλι.
- Δοκιμή από άλλο PC (φίλου ή Intenet Café).
το πρωτο ναι και με άλλο browser. (απο οτι λέει ο χρήστης)
Το δευτερο όχι ακόμη...

agridoc

Νομίζω οτι τόσο το SMF, όσο και το conn-x είναι αρκετά διαδεδομένα, θα έπρεπε να είχαμε σωρεία μηνυμάτων.

Στατιστικά περιστασιασιακά ή μεμονωμένα περιστατικά που δεν μπορούν να αναπαραχθούν οφείλονται συνήθως σε ρυθμίσεις (ή απορυθμίσεις) του browser. Βέβαια καμμιά φορά έχουμε και ασυνήθιστα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

abraamz

Quote from: agridoc on January 19, 2009, 04:15:22 PM
Νομίζω οτι τόσο το SMF, όσο και το conn-x είναι αρκετά διαδεδομένα, θα έπρεπε να είχαμε σωρεία μηνυμάτων.
Συμφωνω πως μαλλον ειναι κάποια ρυθμιση ή ίσως συνδυασμος ρυθμισεων υπολογιστή, server και smf


Από άλλον υπολογιστή δουλεύει κανονικά o λογαριασμός του χρήστη. Μάλλον θα πρέπει να περιμένει ο χρήστης μέχρι την επόμενη αναβάθμιση του φόρουμ.
Του πρότεινα προσωρινά να δοκιμάσει livecd. Ubuntu ή dreamlinux κατά προτίμηση.
Δεν ξέρω ακόμη αν το πρόβλημα του, εμφανίζεται σε άλλα smf φόρουμ ή μόνο στο δικό μας. Θα ενημερώσω οταν μάθω.

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα ή ευκολο τρόπο για σύγκριση των ρυθμίσεων πρόσβασης ανάμεσα σε 2 windows xp  υπολογιστές;

agridoc

Δες το αρχείο λαθών αν έχει καταχωρήσεις για το συγκεκριμένο μέλος.

Νομίζω οτι κάτι παρεμβαίνει από το PC του μέλους. Ρυθμίσεις browser, σύνδεσης, firewall, antivirus ακόμα και ιοί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

abraamz

Quote from: agridoc on January 23, 2009, 03:37:39 PM
Δες το αρχείο λαθών αν έχει καταχωρήσεις για το συγκεκριμένο μέλος.
Δεν υπάρχουν καταχωρήσεις λαθών.
Δοκίμασε και με livecd ubuntu και το πρόβλημα παραμένει. Για μένα αυτό το γεγονός ενοχοποιεί αυτόματα το router και δείχνει κάποια ρύθμιση εκεί.

lampidona

Τελικά βρέθηκε κάποια λύση σε αυτό το πρόβλημα? Είναι το ρούτερ? ??? ???

abraamz

Ναι το πρόβλημα διορθώθηκε. πρόκειται για μια ρύθμιση στο router. Αφού εντοπισαμε οτι το πρόβλημα οφείλεται στο router ο χρήστης επικοινώνησε με την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας του router  και του προτάθηκε μια αλλαγή στις ρυθμίσεις.
Περιμένω απο το χρήστη να μου προωθήσει την σωστή ρύθμιση και θα ενημερώσω. Το router ειναι:

Router D-Link
DSL - 2640B Wireless G ADSL2+ Modem Router.

lampidona

Να κάνω κι εγώ feedback! Το μέλος που είχε το πρόβλημα πήγε το ρούτερ στηνεταιρία, γιατί δεν ήξερε να το ρυθμίσει μόνος του και του το ρύθμισαν και τώρα είναι όλα οκ! Οπότε επιβεβαιώνεται ότι πρόκειται για πρόβλημα της συσκευής!
Δεν ξέρω ακόμα τον τύπο του ρούτερ. Όταν θα τον μάθω θα τον γράψω για να τον έχουμε στα υπόψην!
Ευχαριστώ πολύ για όλα!  :D

Advertisement: