News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Γέφηρα για Joomla 1.5.x και SMF 2.0

Started by Πάνο, January 14, 2009, 06:01:23 AM

Previous topic - Next topic

Πάνο

Καλημέρα, έχω μια ιστοσελίδα και τρέχει με joomla. Είχα ένα smf board 1.7 και με μα γέφηρα κατάφερα να ενόσω τους χρίστες του smf στο joomla και όλα δούλευαν μια χαρά.

Υστερά απο αρκετό καιρό και απο πολλές σκέψεις αποφάσησα να κάνω αναβάθμηση του content management system της σελίδας απο Joomla 1.0.15 σε 1.5.9 για πρακτικούς λόγους. Φυσικά η bridge πλεον δεν δουλεύει, αναγκάστηκα μάληστα να σβίσω το component και τελικός το forum (με 1500 μέλη) πλεον είναι εκτός της σελιδας - ενω ταυτόχρονα αναβάθμησα το forum σε smf 2.0 beta 4 ελπίζωντας ότι θα δούλευε η γέφηρα που είχα ανακαλήψει πριν τα updates απο αυτή τη σελίδα: http://code.google.com/p/sjsb/wiki/Installation

Επιδή πολλοί χρίστες κατάφεραν να ενώσουν το forum με την σελίδα ακόμα και με το smf 1.7 δεν μπόρεσα να καταφέρωνα τρέξω την σελίδα γεφυρόνοντας το forum μου μέσα σε αυτή. Την εναλακτηκή λύση με το "wrapper" την αφίνω απ έξω, προτημότερο να τρεχει και να ανοίγει σε νέο παράθυρο.

Ο Διακοσμητής μου έχει Webserver με PHP 4.0 αλλά και 5.0, έχω πλέον όπως ανάφερα, Joomla 1.5.x και SMF 2.0.x και θέλω, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, η κάποια γνώση, η ακόμα και την διάθεση να με βοηθήση πάνο σε αυτό. Καταφέρνς την εγγατάσταση των αρχείων "com_sjsb-x.x.x.tar.gz" και "smfmod-x.x.x.tar.gz" και μόλης προσπαθώ να κάνω τα settings μου ανοίγουν απλός λευκα παράθυρα. Φυσικά άνοιξα ίδιο θέμα και στην joomla community και μοθ είναι γνωστό πως δεν υπάρχει κάτι επίσημο για τον σκοπό μου.
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

GoofyX

Quote from: pt8 on January 14, 2009, 06:01:23 AM
Ο Διακοσμητής μου έχει Webserver με PHP 4.0 αλλά και 5.0...
Δεν άντεξα να μη το σχολιάσω!  :P :P :P

Συγγνώμη για το off-topic.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Πάνο

Ναι ωραία, κάποιο σχόλιο επι του προβλήματος...??
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

agridoc

#3
Δεν έχω εμπειρία με Joomla bridge, δες στο SMF τον πίνακα Joomla Bridge Support.

Από εκεί βρήκα αυτό Simple Joomla! 1.5.x to SMF 2.x bridge.

Αν δεν βρεις κάτι και δεν ανταποκριθεί κάποιος άλλος άνοιξε θέμα στο Joomla Bridge Support.

Με την ευκαιρία να πούμε οτι αν έχουμε το SMF συνδεδεμένο με άλλο ή αλλα software, πριν οποιαδήποτε αναβάθμιση, διαβάζουμε για τυχόν ασυμβατότητες, κάνουμε δοκιμαστικές εγκαταστάσεις να δούμε αν δουλεύουν σαν σύνολο και πάντα κρατάμε backup, για αρκετό διάστημα, έτσι ώστε να μπορούμε να γυρίσουμε πίσω αν κάτι στραβώσει πολύ. Ειδικά αν πρόκειται για ένα site με αρκετά μέλη και κινητικότητα.

Καταλαβαίνω την στενοχώρια σου αλλά βιάστηκες.

Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Πάνο

Quote from: agridoc on January 14, 2009, 06:14:07 PM
κάνουμε δοκιμαστικές εγκαταστάσεις να δούμε αν δουλεύουν σαν σύνολο και πάντα κρατάμε backup, για αρκετό διάστημα, έτσι ώστε να μπορούμε να γυρίσουμε πίσω αν κάτι στραβώσει πολύ. Ειδικά αν πρόκειται για ένα site με αρκετά μέλη και κινητικότητα.
Καταλαβαίνω την στενοχώρια σου αλλά βιάστηκες.
Εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα.

Επιδή το δοκίμασα σε έναν υποφάκελο και δούλεψε με ακριβός τις ίδιες ρυθμήσεις έκανα το βήμα / απλά το joomla site και το smf borad ήταν μια clean new εγγατάσταση. Στο βασικό forum δεν υπάρχουν module και δεν είχα μεχρί τώρα καμία αλλαγή -εκτόςάπο ένα youtube module που το αφέρεσα απο πρίν αλλάζοντας πάλη τα πάντα στις βασικές deafault ρυθμίσεις. Όντος το πρόβλημα αρμόζει πιό πολύ στην κοινότητα του joomla. Ευχαρισό πολύ πάντος, όποιος ξερει κάτο ακόμα ας μου πεί - εγώ μόλις βρω τρόπο θα σας γράψω. Thx

Εdit: Και εγώ την γέφυρα του Nicola Ferruzzi δωκίμασα, αλλά όχι σε αυτή τη version που μου έτσιλες... thx!!
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

Πάνο

Oti kai na exw dwkimash, to script den thelei na doulepsei se mena. Molis gefhroso to energo forum me tin selida, den mporw na sunexisw kai apotelesma einai mia leukh selida pou grafei aplos "done".  Gia kakh mou tixh to arxeio sql pou eixa kanei backup apo to phpAdmin gia to forum - den skerw giati alla fenete na einai katestrameno giati oute me to Dumper den mporw na to epanaferw pleon. Xanw mia community 1500 atomon.

An se auto to shmeio brethei kapoios pou na thelei na me boithisei gia tin epanafora kalos. Sunexizw kai tha sunexisw na xrishmopoio smf - asxeta an alles mixanes exoun bridges. O pio kurios logos gia auto einai h xrhsh kai h leitourgia tou smf.

Opws kai na exei, sundoma tha postarw ena thread arketa xrishmo gia osous theloun epimenoun kai paleuoun san kai mena na gefhrosoun to smf me joomla sta ellinka. Sry gia ta greeklesh.

Euxaristw osous eidan to thema kai asxolithikan.
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

agridoc

Είδα οτι έστειλες μήνυμα στα γερμανικά χωρίς ανταπόκριση. Αν μπορείς, θα σε συμβούλευα να ανοίξεις θέμα στην υποστήριξη στα αγγλικά. Αν δεν δεις ανταπόκριση σε 4-5 ημέρες ειδοποίησε εδώ.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Πάνο

Δυστιχός τα αγγλικά μου είναι πολύ sh1t.  :P

To θέμα στο γερμανικό section είναι ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετόπιζα με τις εγγραφές. Γενικά πρέπει να την πάθεις για να μάθεις μια μέρα. Το λάθος μου ήταν όπως είπες οτι βιάστικα. Τα πολλαπλά backups που έκανα με το phpmyAdmin μου είναι άχριστα γιατί είναι πολύ μεγαλήτερα απο όσο μου επιτρέπει το tool για να τα κάνω import. Ήταν η πρώτη φωρά που χριάστικε να κάνω insert μια database. Απο εκεί και πέρα βρήκα το "minidumper"(μόλης βρω link θα το προσθέσω), ένα tool που σου παρέχει πιο πολλές δυνατότητες για να σώσεις μια βάση δεδομένων για sql tabels μέχρι και 20 MB και ακόμα μεγαλήτερα αν γίνει το upload manual με file transfer protocol (ftp).

Όσο για την γέφηρα, θα το δοκιμάζω σε ένα subdomain και κάποια στιγμή, ευχομαι σύντομα, να τα καταφέρω. Και όπως είπα θα ποστάρω και το ανάλογο thread για όσους θέλουν να γεφηρόσουν το smf 1,7/2.0 με το joomla 1.5.
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

Πάνο

Quote from: pt8 on January 29, 2009, 06:23:18 AM
Απο εκεί και πέρα βρήκα το "minidumper"(μόλης βρω link θα το προσθέσω), ένα tool που σου παρέχει πιο πολλές δυνατότητες για να σώσεις μια βάση δεδομένων για sql tabels μέχρι και 20 MB και ακόμα μεγαλήτερα αν γίνει το upload manual με file transfer protocol (ftp).

Το πρόγραμμα λέγετε SQL Dumper.
A PHP-Script has a maximum of execution time; anything after above the limit (Usually sets to 30 seconds) will result in losing data. Such behavior renders large database backup impossible. Perhaps you already noticed how much of a problem it could be while using other tools.

περισσότερα...
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

JohnKaL-

Δυστηχώς δεν βγαίνει κάποιο επίσημο bridge για joomla 1.5.x & SMF 2.0 παρά μόνο το sjsb που λές εσύ.

Όπως θα διαπίστωσες είναι .. Τίποτα το σπουδαίο..γεμάτο bugs κλπ. Δεν είναι για να το εχεις σε ενα σοβαρό site.

Έχω φάει πολλές ώρες απο την ζωή μου για να σκεφτώ ποιό CMS είναι καλύτερο για smf.. δυστηχώς κατέληξα στο TP (Tinyportal)!

Καμία σχέση με Joomla αν δείς.. full ερασιτεχνικό, μια βλακία και μισή αλλά ταιριάζει και είναι συμβατό απόλυτα στο SMF.

Προσοχή: Μην βάλεις το beta TP γιατί full απο bugs. Για μένα ούτε καν beta δεν έπρεπε να λέγεται αυτό το πράγμα.

Advertisement: