Forum SMF 1.1.9 – nudi samo Verdanu u edit-boxu

Started by PaunEsDur, June 25, 2009, 05:31:56 AM

Previous topic - Next topic

PaunEsDur

#20
Quote from: [̲̅J̲̅][̲̅U̲̅][̲̅R̲̅][̲̅E̲̅][̲̅K̲̅] ٩(×̯×)۶ on June 25, 2009, 02:28:25 PM

...ali ovo sto pisu clanovi..ostaje na tom jeziku na kojem su napisali.. i zato sam te pitao..jer ne kuzim cemu ti jezici


User friendly, pre svega.

Koncipirao sam Florum na dobrim primerima, ali ponajviše na onome šta mi je smetalo kod drugih.

Šokirao sam se kada sam nailazio na interesante forume, namenjene srpsko-hrvatsko-crnogorsko-bosanskom jezičkom području, a ima samo JEDAN jezik - engleski! SMF je toliko moćan u pogledu primene mnogojezičnosti da je ZAISTA nevaspitano otvoriti forum isključivo za domaću publiku, a sa "putokazima" samo na stranom jeziku ... Suprotne primere nalazio sam u drugim zemljama, pretražujući mrežu, dođem do dragocenog podatka ali SMF u toj zemlji samo na "domaćem" jeziku pa idem kroz forum "na pipanje" ... Zašto moderator ne okači english, sam bog zna, a možebiti ni on!

Želeo sam da maksimalno olakšam kretanje svih zainteresovanih, pošto je materijal sa Floruma namenjen mnogojezičkoj i mnogoazbučnoj familiji ...
Treba ići za svojom epohom, ali šta ako ona greši?

dan555

E sada meni nešto nije jasno. Kakve veze ima font sa setom karaktera?
Fontovi koji mogu da se koriste na netu su ograničeni na svega nekoliko koje podržavaju svi pregledači - arial, verdana, tahoma, tajms nju roman, i to bi bilo otprilike sve. Fontovi donose samo različite oblike slova ali ne i različite karaktere i znake.

SMF je podešen na unikod utf-8, koji ima na hiljade karaktera i znakova iz svih mogućih jezika, nema potrebe bilo šta dodavati forumu da bi se pisalo rumunski, engleski, nemački...

[̲̅J̲̅][̲̅U̲̅][̲̅R̲̅][̲̅E̲̅][̲̅K̲̅] ٩(×̯×)۶

Quote from: PaunEsDur on June 25, 2009, 02:55:24 PM
Quote from: [̲̅J̲̅][̲̅U̲̅][̲̅R̲̅][̲̅E̲̅][̲̅K̲̅] ٩(×̯×)۶ on June 25, 2009, 02:28:25 PM

...ali ovo sto pisu clanovi..ostaje na tom jeziku na kojem su napisali.. i zato sam te pitao..jer ne kuzim cemu ti jezici


User friendly, pre svega.

Koncipirao sam Florum na dobrim primerima, ali ponajviše na onome šta mi je smetalo kod drugih.

Šokirao sam se kada sam nailazio na interesante forume, namenjene srpsko-hrvatsko-crnogorsko-bosanskom jezičkom području, a ima samo JEDAN jezik - engleski! SMF je toliko moćan u pogledu primene mnogojezičnosti da je ZAISTA nevaspitano otvoriti forum isključivo za domaću publiku, a sa "putokazima" samo na stranom jeziku ... Suprotne primere nalazio sam u drugim zemljama, pretražujući mrežu, dođem do dragocenog podatka ali SMF u toj zemlji samo na "domaćem" jeziku pa idem kroz forum "na pipanje" ... Zašto moderator ne okači english, sam bog zna, a možebiti ni on!







Želeo sam da maksimalno olakšam kretanje

A ne znam..ja npr na svom forumu imam samo engleski, iako sam forum namjenio balkanu, znaci ko zna hrv, srp i bos... ali forum je na eng tako da svi razumiju..jer na kraju krajeva..ti ne trebas znat engleski da bi znao sto znaci New Topic..jer si se vec susreo sa tim 10001 put :) a sad kod tebe ne kuzim recimo to sto imas 5-6 jezika instalirano..a imas forum na cirilici..a ja npr ne znam cirilicu..a nema hrv jezika :) eh sta sad? hehe..zato sam ti reko da bi ti bilo najbolje samo stavit eng i tocka..jer ako ces ovako gledat..mozes instalirat sve jezika svijeta..jer svaki narod je razbacan po cijelom svijetu :)

PaunEsDur

Joj, ne staj mi na muku!
Osedeo sam lupajući glavu kako da rešim zapisivanje vlaškog govornog materijala, a da bude istovetno na kućnom računaru, na belom svetu internetu, i u knjigama, naravno.

U najkraćem, SVE što treba da se uspešno reši ta »kvadratura kruga«, imaju SAMO

- Arial Unicode MS
- Microsoft Sans Serif
- MS Refernce Sans Serif
- Segoe UI i
- Tahoma.

Ââ, Ăă, Îî, Ĭĭ, Śś, Ŕŕ, Ńń, Ļļ, Şş, Ţţ, Ḑḑ ... itd.

Ne znam koji je font ovde na SMFu, lični mi na Tahomu, čim se prikazuje "Ḑ,ḑ", koji pravi najviše problema, jer ga, recimo Times New Roman i Arial nemaju, a oni se najčešće koriste ...
Treba ići za svojom epohom, ali šta ako ona greši?

[̲̅J̲̅][̲̅U̲̅][̲̅R̲̅][̲̅E̲̅][̲̅K̲̅] ٩(×̯×)۶

AL sta ce ti uopce ti znakovi posebni? kad to malo ko koristi? Uvijek koriste c, s, z, d umjesto č, š, ž i đ..tako da ono..font bi trebao biti tek toliko da nije monotono..da imas vise izbora..ko ebe znakove :D

PaunEsDur

Quote from: [̲̅J̲̅][̲̅U̲̅][̲̅R̲̅][̲̅E̲̅][̲̅K̲̅] ٩(×̯×)۶ on June 25, 2009, 03:15:31 PM

     ko ebe znakove :D


Velika muka koja se zove struka i nauka!
Pored toga tu je tzv. ciljna grupa i tako sve skupa ...

Drago mi je, inače, da je sve više forumova koji u svojim pravilima jasno ističu da se neće tolerisati "šišana" latinica, jer ta rugoba treba da izumre sa pojavom UTF-a ... Valjalo bi poštovati pravila pisanog saobraćaja kao što poštujemo putokaze kada vozimo kola ... Nije teško, pogotovu kada se stekne navika ...


Treba ići za svojom epohom, ali šta ako ona greši?

[̲̅J̲̅][̲̅U̲̅][̲̅R̲̅][̲̅E̲̅][̲̅K̲̅] ٩(×̯×)۶

Ma nije tesko...ali nije ni lako :) hehe..jer meni su na tipkovnici slova sa kvacicama skroz desno..pa dok dodjem do tamo..prodje 10 minuta :D haha..al eto..tebi kako drago..jos da ti napomenem..ako si rijesio sve probleme iz ove teme...onda obiljezi temu kao Solved.. to imas dole u lijevom kutu ---> Mark Topic Solved.. Pozdrav..

PaunEsDur

Čekam još samo mišljenje o tome treba li / vredi li / može li povećanje prozora za prikazivanje YouTubeta i PDF ...
Treba ići za svojom epohom, ali šta ako ona greši?

PaunEsDur

// PDF [pdf]example.pdf[/pdf]
            array(
            'tag' => 'pdf',
            'type' => 'unparsed_content',
            'content' => ($context['browser']['is_ie'] && !$context['browser']['is_mac_ie'] ?
            '<object type="application/pdf" classid="clsid:CA8A9780-280D-11CF-A24D-444553540000" data="$1" width="800" height="600">
            <param name="src" value="$1"><embed src="$1" width="500" height="400" />
            <noembed><a href="$1" target="_blank">$1</a></noembed></object>' :
            '<embed type="application/pdf" src="$1" width="500" height="400" /><noembed><a href="$1" target="_blank">$1</a></noembed>'),
            'validate' => create_function('&$tag, &$data, $disabled', '

Uspeo sam!
Ko želi da omogući čitanje PDF dokumenta u svom editoru, a da to bude prijatno i pregledno, može da uradi sledeće.
U Subs.php čiji deo koda ovde citiram, u gornjoj funkciji treba oba mesta width="500" da promeni u width="800" i dobiće normalan prozor za čitanje knjige u PDF formatu. Evo kako to sada izgleda:
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=596.msg2069;topicseen#msg2069

Pozdrav svima!

Treba ići za svojom epohom, ali šta ako ona greši?

Advertisement: