Diğer Sistemlerden SMF 'ye Geçtiniz, Peki Ya Google İndexleri Ne Olacak?

Started by ayesoft, March 04, 2010, 01:19:43 AM

Previous topic - Next topic

ayesoft

Bugüne kadar nedense çok basit olan ama kimsenin dikkat çekmediği ve birçok kişinin kafasında geçiş için en önemli sorunlardan birisi olan indexlerim ne olacak sorununa çözüm bulmaya çalışalım :)

Öncelikle google'ın desteklediği tek yönlendirme biçimi 301 numarası ile anılan yönlendirme şeklindir. Bu yönlendirme php, rubby, asp, htaccess v.s temelli yapılabiliyor. Bize lazım olan htaccess tabanlı olan yönlendirme. Olayın esası phpbb den smf ye çevirdiğiniz forumunuzda eski linkinize tıklandığında direk yeni linkiniz açılmış olacak, yani sistem değiştirdiniz diye bütün hitiniz çöpe gitmeyecek.

PhpBB 'den Smf 'ye geçiş yapanlar .htaccess dosyasına şunu eklemelidirler

RewriteEngine on
RewriteRule ^viewtopic.php?t=([0-9]*) index.php?topic=$1 [R=301,L]
RewriteRule ^viewforum.php?f=([0-9]*) index.php?board=$1 [R=301,L]

vBulletin 'den Smf 'ye geçiş yapanlar .htaccess dosyasına şunu eklemelidirler

RewriteEngine on
RewriteRule ^showthread.php?t=([0-9]*) index.php?topic=$1 [R=301,L]
RewriteRule ^forumdisplay.php?f=([0-9]*) index.php?board=$1 [R=301,L]

Mybb 'den Smf 'ye geçiş yapanlar .htaccess dosyasına şunu eklemelidirler

RewriteEngine on
RewriteRule ^thread-([0-9]*).html index.php?topic=$1 [R=301,L]
RewriteRule ^forum-([0-9]*).html index.php?board=$1 [R=301,L]

Diğer sistemler içinde basit bir mantıkla kendiniz çözebilirsiniz ([0-9]*) olan kısım ilk scriptte konu ve bölüm sayılarının, $1 olan kısımda smf de bunun karşılığıdır, yani eski sisteminizin konu ve bölüm gösterim şeklini yukardaki örnekler ışığında ekleyip index kaybını engelleyebilirsiniz.

Anlatım Sef Uygulamaları Hariç Tutulduğu Müddetçe Tüm Scriptlerden Geçişlerde Geçerlidir

Yazının kopyalanması ve yayınlanması SmfTR.Com sitesinin yazı sahibi olduğu bölüm (yani bu satır) silinmediği müddetçe serbesttir.

Saygılarımla, ayesoft

grafitus

Güzel bir konuya değindiğin ve her şey için teşekkürler. Eline sağlık. :)

[not]Konuya ilk yorum yazmanın havasını bilemezsin. Çok mutluyum :D[/not]

Antes

vBSEO'dan SimpleSEF 'e geçtik diyelim ? [ mantıksal olarak dünyanın en saçma şeyi olur ama :D ]
C-SEO 'dan SimpleSEF'e geçtik diyelim ?

( bu sorulara da uygun .htaccess ayarları yazarsan müthiş bi konu olur )

grafitus

Quote from: Antes on March 09, 2010, 04:35:51 PM
vBSEO'dan SimpleSEF 'e geçtik diyelim ? [ mantıksal olarak dünyanın en saçma şeyi olur ama :D ]
C-SEO 'dan SimpleSEF'e geçtik diyelim ?

( bu sorulara da uygun .htaccess ayarları yazarsan müthiş bi konu olur )
Şimdi şöyle bir şey var; SimpleSEF'in belli bir .htaccess kodu yok. :D Yani değişik bir yöntem kullanılarak seo yapıyor. Eğer C-SEO'da kodu-adi-ID.html yapıyorsa linkleri başka bir şey yapmaya gerek dahi yoktur.

ayesoft

dediklerin mantıken mümkün ancak bunun için bir mod yazmak gerekecek (seo kadar kapsamlı) ben basit haliyle default ayarlarda nasıl google indexleri kaybetmeyizi anlatmaya çalıştım sanırım windows host kullanan kişiler için çokta yararlı olabilecek bir konu, işin sef kısmı linux sunucu kullanan kullanıcıları ilgilendirdiği gibi (büyük bir kesim) üstüne düşülmesi ve bir eklenti yapılması gereken bir olay (her sistem için ayrı ayrı veya hepsi tek bir yerde çoktan seçmeli olacak şekilde)

tahmin edebileceğiniz gibi uzun soluklu bir iş

kagan1243

bu sayede en azından google dan gelen hitleri bir nebze kurtarabilirsiniz :)

Antes

Code (vBulletin4) Select
RewriteEngine on
RewriteRule ^showthread.php?([0-9]*) index.php?topic=$1 [R=301,L]
RewriteRule ^forumdisplay.php?([0-9]*) index.php?board=$1 [R=301,L]

Emre A.

smtkuo

Screen Protectors [nofollow]
Laptop [nofollow]

husow

mehmet02

Merhaba bu yazının sonucunda neler oldu artık kimse birşeyler yazmamış. indexlerde düşüş oldumu  masal oku sitemde index sıkıntısı yaşıyorum

yeninesil

Quote from: mehmet02 on February 07, 2021, 11:33:02 AM
Merhaba bu yazının sonucunda neler oldu artık kimse birşeyler yazmamış. indexlerde düşüş oldumu  masal oku sitemde index sıkıntısı yaşıyorum
Index hızı sitenizin otorite ve hitine göre değişir. Yönlendirmeleri yaparken hata yapmadıysanız zamanla düzelir diye düşünüyorum.

Advertisement: