Vreau sa imi pun Logoul forumului in partea de sus.

Started by ro-lkw, April 08, 2011, 06:34:07 PM

Previous topic - Next topic

ro-lkw

   Buna dimineata , ma numesc Razvan si am un forum pe platforma SMF 1.1.12 de cateva luni. Astazi am instalat o noua tema (Orangeline by Crip ) si nu imi mai merge ezBlock care imi creea un Home page. As dorii sa stiu cum pot sa fac sa imi apara logoul meu exact ca la acest forum :  lkwfotoforum.de 
   
   Va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie.

-=[Vyorel]=-

Salut si bine ai venit pe SimpleMachines.org

Cauta "logo" in index.css din tema pe care o folosesti si schimba-i dimensiunile dupa bunul plac.
My mods for SMF - [6].

ro-lkw

Multumesc pentru raspunsul rapid dar am tot mai am o problema. Am gasit in Style.css urmatoarele :


#logo {
    position: absolute;
    float: left;
    top: 20px;
    left: 25px;
    display: block;
    width: 238px;
    height: 68px;
    cursor: pointer;
    background: url(./images/orlogo.gif) no-repeat;


Ce trebuie sa modific ? Se poate sa incarc logoul dintr-un link sau trebuie sa fie uploadat pe forum ?

-=[Vyorel]=-

Pai uite aici

#logo {
    position: absolute;
    float: center;
    top: 20px;
    left: 25px;
    display: block;
    width: 238px;
    height: 68px;
    cursor: pointer;
    background: url(./images/orlogo.gif) no-repeat;


Ce trebuie sa editezi:
1. float: center (pentru al pune pe centru)
2. width   (aici pui lungimea logo-ului, incerci mai multe variante pana ti se afiseaza corect)
3. height  (aici pui inaltimea logo-ului, si faci la fel ca mai sus)
4. background   (aici daca vrei sa folosesti un logo care este uploadat in alta parte, ii schimbi link-ul)
   4.1. De exemplu:
background: url(.link-aici) no-repeat;
My mods for SMF - [6].

ro-lkw

 Multumesc pentru timpul acordat. Nu i-am dat de cap ,am incercat cu link dar nu merge.

Sunt foarte nou si nu ma pricep ,mai ales ca asta e prima data dupa 4 luni cand am schimbat tema forumului.
Unde pot uploada logoul pe forum pentru a incerca si cealalta varianta ?

Va rog sa ma scuzati pentru intrebarile insistente ,dar chiar vreau sa o rezolv.

-=[Vyorel]=-

In Themes/tema-folosita/images/custom sau Themes/tema-folosita/images/theme gasesti logo-ul (logo.png sau depinde de tema). Ti-am pus cele 2 variante (unde am scris ingrosat) deoarece unele teme sunt diferite la directoarele ei. Cred ca ai inteles.

Succes!


PS: Nu face nimic daca pui intrebari dupa intrebari, datoria mea si a celorlalti este sa ajutam. ;)
My mods for SMF - [6].

Advertisement: