Каква машина да си подготвя за SMF + нов празен домейн?

Started by altium, November 13, 2012, 03:14:23 PM

Previous topic - Next topic

altium

Здравейте,
каква машина да си подготвя за инсталиране и поддръжка на съществуващ SMF форум с 2000 потребителя заедно с всички други софтуери като MySql и др.?

Наследявам администрацията на форума и се налага да го поддържам на моя машина. Проблемът, е че започвам от нулата, тоест почвам да чета отсега, както и нямам никаква практика по администрирането на подобен сървър. Но имам волевите усилия да науча всичко необходимо.

Обема на форума дотук е около 2ГБ, с всички файлове - около 10Гб.

В момента разпoлагам с Athlon 64X2 4200+ с 1GB DDR2 800. Мисля да започна на основа Ubuntu server x86, защото имам най-голям опит с него. С BSD не съм се занимавал никога и не бих рискувал да е първа основа, може би в някой следващ етап...

Ще сетна линукса, но се чудя какви дялове да му направя, имайки предвид всички софтуери, които ще се качват след това: MySql и всички останали. Също така, форумът ще е на нов празен домейн, който също трябва да сетъпна по някакъв начин.

Разбира се, почнал съм да чета хелпове и да гледам видеота в youtube, но винаги ще има спънки...

Моля помагайте със съвети, понеже проблемът се очертава да е сериозен като за човек без необходимият опит.
Skype: altium01

Hristo

Здравей,

Не съм ползвал собствен сървър и затова не мога да ти помогна много. По тези въпроси много по-лесно ще получиш съвет, ако пишеш в съответния англоезичен раздел.

А иначе мога да ти кажа очевидните неща - този хардуер би трябвало да е повече от достатъчен. Не споменаваш обаче какъв(и) твърд(и) диск(ове)/ssd ще ползваш, и дали ще правиш RAID (което е повече от препоръчително).

altium

Не споменах за дисковете, защото засега ще е обикновен SATA2.
Би ли разяснил малко повече по въпроса с дисковете?

Hristo

Това, че е сата2 въобще не е важно, но много рискуваш, ако ще ползваш само един диск. Какъв ти е плана за действие ако диска сдаде багажа?

@Bogo

Здравей altium, не си струва, ако форума ти е малък. Цена на ток за 12 месеца + закупуване на домейн ще ти излезе доста над цената на платен хост.
Поздрави!

Вискяр

Quote from: @Bogo on November 22, 2012, 10:56:15 AM
Здравей altium, не си струва, ако форума ти е малък. Цена на ток за 12 месеца + закупуване на домейн ще ти излезе доста над цената на платен хост.
Поздрави!
Напълно подкрепям!
За 50 лв годишно, включващо такса хост + такса домейн,  в hostbulgaria.com [nofollow] ще получиш перфектно обслужване.

Не съм служител на hostbulgaria.com [nofollow], нито имам изгода от препоръчването им. Попаднах при тях по воля на съдбата и съм много доволен. Участвам в уебмастърски форуми и чета за някои проблеми на другите хост компании - и български, и чужди.

Advertisement: