UTF-8 Dil Desteği Nedir?

Started by Harzem, August 27, 2006, 08:46:28 AM

Previous topic - Next topic

karizmaa_123

ben normal kullniyodum ama tr karakter sorunu ol du arkadasm da uft8 i denememi soledi ve yaptm tr karakter duseldi su an bi sorun olurmu ilerde?

sonerium

Bende bi hata yok ama temanın en üstünde ısrarla;

!!
Attention of orange-lt theme:
You have to create "Modifications.turkish-utf8.php" in the "languages" directory ( http://arkeo-tr.com/Themes/orange-lt114v1/languages/ ) of your orange-lt theme.

Duplicate the "Modifications.english.php" of the "languages" directory of orange-lt. Next, rename it according to the language for which you use the file.
diye bi hata çıkıyo. Nasıl düzeltirim çıkmaması için?

Hoochie Coochie Man

Ben eski sitemdeki bilgileri almak için yedek veri tabanını test bir siteye kurdum.. Herşey gayet düzgün çalışıyor, Türkçe karakterler yerine soru işaretleri çıkıyor, bende admin panelden karakterleri utf8 e çevirdim.. ve utf8 dil paketini attım.. ama hala birşey değişmedi. Sorun nedir?

Edit: Ya da elimde UTF-8 bir metin var, onu türkçeye nasıl çeviririm?
Heryerde Türkçe dil dosyalarının UTF-8'e dönüştürülmesini anlatmışlar..
İnadına SMF 1.1.X

Alpay

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=117138.msg1533174#msg1533174

Quote from: HarzeM on October 01, 2006, 03:36:12 PM
UTF-8 kullananlar, Türkçe modifikasyon yüklemek için yapmanız gerekenler:

Dosyaları editlemek için "Notepad++" kullanın.
http://sourceforge.net/projects/notepad-plus

1. UTF-8 olan dil dosyasını açın.

2. Menüden "Biçim > ANSI karakter biçemine dönüştür" seçili olsun.

3. Menüden "Biçim > UTF-8 gibi görüntüle" seçili olsun. Şu anda dosyadaki yazılar düzgün görünüyor olmalılar.

4. Dosyaya yapılması gereken eklemeleri yapın.

5. "Biçim > UTF-8 gibi görüntüle" bunu kapatın. Şimdi Türkçe karakterler abuk subuk görünmeli.

6. Dosyayı kaydedin ve yükleyin.

Tam tersini dene bakalim hcm =) olucak mı..

Hoochie Coochie Man

Eyvallah Alpay, bi deneyelim bakalım. Canım sıkılıyodu bakınıyodum benim eski web sitesinin yedeğini buldum. Bilgi bilgidir dedim, veri tabanındaki bir kaç konuyu alayım dedim, karakterler olmamıştı :P

Edit: Hehe, uğraşmama bile gerek kalmadı Alpay, programı yükleyip utf-8 veri tabanını orda açınca, kendi hemen yaptı :)
Sana da teşekkürler @HarzeM.. artık her nerede yaşıyor ya da yaşatılıyorsan..
İnadına SMF 1.1.X

YuC3L

ya bu utf-8 denen seyin forum bakım bölümünde ne işi var abi, bari geri çevirme için bi yer koysanız :S

BahanesiBoL

Quote from: YuC3L on June 30, 2008, 08:59:09 PM
ya bu utf-8 denen seyin forum bakım bölümünde ne işi var abi, bari geri çevirme için bi yer koysanız :S

sıfırdan forum kuracaksanız utf8 kullanmanızı tavsiye ederim. kurulu bir forumunuz var ise düzgün çalışıyorsa hiç kurcalamaya gerek yok.

endustrimeslek

Allahın belası bi şeymiş. >:(
Öğrenmiş olduk böylece.
Konuyla ilgili şikayetleri okudukça, niye bu konu tam çözülememiş anlayamadım.
Ben de o komutu verip çevir şunları utf8 e dedim demez olaydım.
O günden beri forumu eski haline döndüremedim.
Ama ahdettim çözeceğim onu. :D

A.Pearce

evet bende yeni forum kurdum eski veritabanımı yükleyince yazılar bozuldu yani utf-8 kurdum :(

Advertisement: