CHMOD Nedir? Dosya İzinleri Nasıl Olmalıdır?

Started by Elmacik, November 29, 2005, 06:08:34 AM

Previous topic - Next topic

Elmacik

CHMOD bir linux komutudur ve sunucunuzdaki (dolayısıyla sitenizdeki) dosyalara erişim izinlerini ayarlamanızı sağlar. Yani sitemdeki hangi dosyayı kim açabilir? Kim değiştirebilir? Kim yazabilir, kim silebilir.. Bunları ayarlamanız için kullanılan bir komuttur.
Elimizin altında linux yok veya nasıl sunucuya erişip de bu komutu çalıştıralım diyorsanız, FTP istemciler bu işi pek güzel yapıyor :) Ör: FileZilla, FlashFXP, CuteFTP vs.. Ayrıntıya girmeyelim, chmod 644 yalnızca okunabilir dosyalar için (read-only) kullanılır; chmod 755, okunabilir ve çalıştırılabilir dosyalar içindir; chmod 777 ise, okuma, yazma ve çalıştırma izni vermek içindir. (Tüm izinler yani)
Nasıl ayarlayacaksınız? Herhangi bir FTP istemciyle sunucunuza girin, sonra erişim iznini değiştirmek istediğiniz dosya ve klasöre sağ tıklayın. Çıkan menüde CHMOD veya ATTRIBUTES seçeneğini görmelisiniz. Şimdi numerik alana istediğiniz izni yazabilirsiniz. Bu işlemi cPanel veya benzeri kontrol panellerinden de yapabilirsiniz. Dosya veya klasörünüzün ismine tıklayın, sağ üst köşede bir menü belirecek. Buradan "Change permissions" veya benzeri bir ifade bulacaksınız. Yine rakamsal olarak yazacaksınız sonra chmod değerini.
Siteniz bir Windows sunucu üzerindeyse, CHMOD sizin için değildir. O zaman da dosya izinlerini hostunuzun sağlamış olduğu kontrol paneline (genellikle Plesk) girerek ayarlayabilirsiniz.

Popüler FTP programlarından biri olan Filezilla'nın kullanımı burada Sindorf arkadaşımız tarafından anlatılmıştır.

Düzenleme (Alpay):
Arkadaşlar eğer CHMOD ayarlarını 777 yaptıgınız halde paketlerden yine aynı hatayı alıyorsanız Packages klasörü içinde " temp " adlı klasör oluşturup chmod unu ayarlayip paketinizi kurabilirsiniz.Bu işlemin sebepi bazı linux sunucuların yazılım ayarlarından kaynaklanır.Not : Tüm gerekli uygulamalardan sonra bu yönteme başvurunuz.
Home of Elmacik

4LP3RUZ1

Aşağıdaki dosyaların izinleri kurulumda 777 olmalıdır:

* attachments
    * Packages
    * Packages/installed.list
    * Packages/server.list
    * Smileys
    * Themes
    * agreement.txt
    * Settings.php
    * Settings_bak.php
    * install.php
    * Themes/default/languages/Install.english.php

Geri kalan klasör veya dosyalar için 644 veya 640 kullanılabilir, herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda ise bu izinleri yükseltmeniz gerekebilir. Özellikle kurlumdan sonra Settings.php dosyanızı 644 yapmanız tavsiye edilir.

Yine de belirtmekte fayda var, düzgün ayarlanmış bir sunucuda bütün dosyaların 777 yapılması bile güvenlik riski oluşturmaz

Bir öneri: public_html dosyanızı, yani web sunucunuzun kök klasörünü 750 izni ile ayarlayın.
Frozen frogs are back :(

Cappystarj0e

ya arkadaşlar şu izinler meselesi hakkaten çok karıştırdı kafamı. chmod u denilen gibi yapıyorum ama hala herhangibir modifikasyon kuramadım siteme. sebep ne olabilir?

erdem86

Kurulumu yapılmış ve çalışan bir SMF'de dosya ve klasör izinleri ne olmalıdır?

Şu an benim sitemde herşey 777 gözüküyordu. Ben pek güvenemedim ve onları 755 ve 644 yaptım. Mutlaka 777 kalması gereken dosyalar/klasörler var mı?

Elmacik

@erdem86, mod kuracaksan /Packages klasörü ve içindekiler, avatar yüklemeye izin vereceksen /avatars klasörü 777 olmalıdır.
Bunlar dışında hiç bir şeyin 777 olması gerekmez. Tüm klasörleri 755 tüm dosyaları da 644 yapabilirsin.
Hatta sunucun iyi ayarlanmışsa 777 yapmana hiç gerek olmadan 644 ile bile değişiklikler yapabilirsin.
Settings.php yazılamaz olduğu durumda da sunucu ayarlarını değiştiremezsin. Ayarları değiştireceğin zaman Settings.php dosyasını chmod 777 yapman gerekebilir.
Home of Elmacik

erdem86

Tamam. O zaman Packages'ın içindeki tüm dosyaları 777 yapmamın bir sakıncası yok galiba. Diğerleri 755 ve 644 olarak kalabilir.

Yardımın için teşekkür ederim.  ;)

siberk

bu server değiştirince çok oluyor veritabanı yedeklemek için hangi dosyaların izinleri açık olması gerek

Tanımladıgınız dosya ya olusturulamadı ya da yazılabilir degil

bu hatayı veriyor hep hangileri açmalı izinlerin??

thesinaps

siteme index atmaları yüm dosyalar 777 olduğundan mı olmuştur?

Stt

QuoteAşağıdaki dosyaların izinleri kurulumda 777 olmalıdır:

* attachments
    * Packages
    * Packages/installed.list
    * Packages/server.list
    * Smileys
    * Themes
    * agreement.txt
    * Settings.php
    * Settings_bak.php
    * install.php
    * Themes/default/languages/Install.english.php

Demişsin De, Hadi Sunucu Güvenliksiz, Server'da Başka Bi Siteye Shelli Soktular. Ne Yaparız Biz Sonra. Settings.php ve Themes açık :D

Stt

Quote from: thesinaps on August 18, 2006, 01:30:54 AM

Kuşkusuz ki  ;) , tabi admin şifresini öğrenmiş olabilirler, ftp veya cpanel,plesk vs. şifresini öğrenmiş olabilirler, sana trojan,spyware vs. göndermiş olabilirler. Sen Pcye Format at, şifreleri değiştir. :)

siter

Smf RC3 Bu ayarları kendisi yapmıyor mu?
Ben hiç bi ayar yapmadım benden şifre istedi,ne lazımsa kendisi yaptı.
Gomik:
Bir Sabah Programında Kocasını Şikayet Eden Kadının Söylediği Söz:
"-Kocam Beni Hergün Çatır Çatır Dövüyordu."

woad.raider

hiçbiri 777 değil bende şuan,bi sorun olurmu,saldırı olcağı için böyle yaptım ve ftp programından girmedım site adı ftp den girdim klasörlere sağ tıkladım özelliklerde onaylı kutular var onlardan yazma-all users ve gruplar için i kapadım...doğrumu yaptım...

Elmacik

Home of Elmacik

Kaski

bu konuda bir sorunum var ben localhost ta smf denemelerimi yapıyorum ama localhostts chmod ayarlarını nasıl ayarlarım herhangi bir vilgim yok beni aydınlatırsanız sevnirim.
Neydik ki, ne olalım ...

-κааи-

Quote from: Sungur on November 14, 2006, 03:40:44 AM
Elmacik güzel döküman teşekkürler fakat anlamadığım birşey var diğerleri neysede agreement.txt dosyasını neden 777 yapıyorus onu kurulumu yaparkenmi yazıyor ???
valla ii dikkat etmişin :D

Elmacik

Kurulumda Settings.php dosyasının dışında hiç bir şeyin 777 olması gerekmez.
Bazı dosyaların özellikle 777 yapılmasının istenmesinin sebebi kurulumdan sonra sorun yaşanmaması içindir.
Home of Elmacik

Gr@fiker

yaw bende hepsini ayarliym diye forum kurmuyordum ftp programından izin verilmemiş plesk ten yapıyordum oradanda çok zordu :P iyi o zaman artık onu tek yaparım

Teşekkürler Elmacık Abi ;)
İ dont have a msn

beyinx.com

Quote from: Stt on August 21, 2006, 01:30:11 AM
Quote from: thesinaps on August 18, 2006, 01:30:54 AM

Kuşkusuz ki  ;) , tabi admin şifresini öğrenmiş olabilirler, ftp veya cpanel,plesk vs. şifresini öğrenmiş olabilirler, sana trojan,spyware vs. göndermiş olabilirler. Sen Pcye Format at, şifreleri değiştir. :)

aynen arkadaşım yasakladıgım bır uyr cyber_warrior a şikayet etmiş beni ordan bırı uyarı mesajı verdı hack  licem diye

2 gun sonra yasakladıgım kişi benim butun veri tabanım ve host bilgilerimi bana soyledi :)
şu anda yeniden yuklemek üzereyim :)
Signature only : root

edebi

Arkada_lar merhaba yeni bir forum kurdum ancak google reklamlar1n1 eklememe izin vermiyor yani yazdiramiyorum üzerine index dosyamla beraber kodlarimi göndersem siz ekler misniz indexime. yardimci olmak isteyen arkadaslar maillerini de b1rakirsa çok sevinirim simdiden tesekkurler

Elmacik

Nerede yazdıramıyorsun? Dosyayı bilgisayarına indir, düzenleyip tekrar yükle.
Home of Elmacik

Advertisement: