"Κινέζικοι" τίτλοι μηνυμάτων ειδοποίησης στο Gmail

Started by leftezi, August 12, 2006, 06:44:43 AM

Previous topic - Next topic

leftezi

Είναι πρόβλημα του Gmail ή του Forum;

Οι ειδοποιήσεις για τα μηνύματα του forum (του παρόντος forum) που καταφθάνουν στο Gmail εδώ και 2 μέρες έρχονται με "κινέζικους" τίτλους. π.χ.
=?UTF-8?Q?=CE=91=CF=80=CE=AC=CE=BD=CF=84=CE=B7=CF=83=CE=B7 =CF=83=CE=B5 =CE=B8=CE=AD=CE=BC=CE=B1: =CE=9C=CE=AD=CF=87=CF=81=CE=B9 =CF=80=CE=BF=CE=B9=CE=B1 =CE=AD=CE=BA=CE=B4=CE=BF=CF=83=CE=B7 MySql =CF=84=CF=81=CE=AD=CF=87=CE=B5=CE=B9 =CF=84=CE=BF SMF =CE=

Το σώμα του κειμένου είναι κανονικά ελληνικά.
Αν προσπαθήσω να αλλάξω κωδικοσελίδα, φορτώνει ξανά το Gmail και επανέρχεται στην προεπιλογή του (Unicode UTF-8).
Εσείς που έχετε yahoo και άλλα σας συμβαίνει το ίδιο;

Αν φταίει το Gmail, να γράψω κανένα Mail στους gmailδες μπας και το φτιάξουν.

magica

Στο gmail συμβαίνει
Δες λίγο εδώ http://www.magicasland.com/blogspace/index.php?topic=7.0

Κι άντε αν είναι μόνο σε ένα απλό μήνυμα καλωσορίσματος δεν είναι τόσο πρόβλημα, αλλά πιθανότατα είναι σε όλα τα μηνύματα που στέλνονται μέσω forum.

Σε μένα όμως ο τίτλος εμφανίστηκε κανονικά , το μήνυμα ήταν όλο στα κινέζικα
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

mforum


magica

αν δε βρεθεί άκρη μάλλον στα greeklish θα καταφύγουμε, σκέφτηκα αρχικα να το κάνω να δείχνει αρχικά το ελληνικό μήνυμα και μετά και μια greek version αλλά δε ξέρω αν θα μπορέσω να το κάνω.
θα δούμε
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

Αυτή δεν είναι λύση, magica.
Αν φταίει το gmail και κάποιος συνδρομητής του forum θεωρεί ότι το πρόβλημα είναι αξεπέρασο ή τον ενοχλεί πολύ, μπορεί να αλλάξει mail στο profil του. (πχ. Yahoo κτλ.)

Μου αρέσουν κάποια πράγματα στο gmail και είμαι υποστηρικτής του (αρκετά) αλλά δε βρίσκω σωστό να υποχωρήσω και να τους κάνουν το χατίρι. Ελπίζω να το διορθώσουν, και είμαι σίγουρος ότι θα το κάνουν αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα. Υπάρχουν τόσα δωρεάν mail στο δίκτυο, αν δεν το διορθώσουν από το Gmail δεν πρέπει (κατά τη γνώμη μου) οι admin των ελληνικών forum να στέλνουν greeklish μηνύματα αλλά να προειδοποιούν απλά τους χρήστες Gmail ότι θα έχουν αυτό το πρόβλημα ώστε (αν θέλουν) να δώσουν άλλο mail.
Ας πρόσεχαν οι Gmailδες (η εταιρία εννοώ).

Εγώ πάντως τους έστειλα ένα mail για το πρόβλημα. Υποθέτω δεν θα είμαι ο μόνος.
Πάντως σε ένα mail που έστειλα από το yahoo στο gmail μου βγήκαν όλα κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Αυτό δε σημαίνει ότι φταίει το smf γιατί δεν συμβαίνει σε άλλες εταιρίες από ό,τι λένε οι χρήστες άλλων εταιριών mail.

Aς περιμένουμε λίγο.

mforum

Το μήνυμα που έστειλες από yahoo μήπως ήταν σε κωδικοποίηση utf-8 ;
Θα στείλω 2-3 email σε χρήστες με gmail να δω αν βλέπουν Ελληνικά ή όχι και θα σας ενημερόσω.

leftezi

Στο Μενού > Προβολή > Κωδικοποίηση χαρακτήρων (του Firefox) το UTF-8 είναι προεπιλεγμένο όταν μπαίνω στο Gmail, το ίδιο και την ώρα που διαβάζω το μήνυμα του Yahoo - και το διαβάζει σωστά.

Την ώρα όμως που φτιάχνω το μήνυμα στο Yahoo η αντίστοιχη ένδειξη δείχνει Ελληνική ISO 8859-7 - και στα απεσταλμένα. Τώρα αν τα αλλάζει μετά (εσωτερικά) στο Yahoo κατά την αποστολή δεν ξέρω.

Αμάν πια μ' αυτές τις κωδικοποιήσεις. Πρέπει να καθιερωθεί ένα σύστημα με όσες χιλιάδες χαρακτήρες χρειάζονται με ένα ID ο καθένας για όλες τις γλώσσες και όλες τις φυλές παγκοσμίως και να ησυχάσουμε. Νομίζω ότι το UTF-8 κάπως έτσι πρέπει να δουλεύει - ας καθιερωθεί δια ροπάλου.

Αμάν πια.
>:(


EDIT:
Έστειλα κι από το Gmail στο Yahoo. Όλα ΟΚ. Την ώρα που το έφτιαχνα στο Gmail είχε UTF-8 την ώρα που το διαβάζω στο Yahoo δείχνει Ελληνική ISO 8859-7 και διαβάζεται κανονικά.

Δια ροπάλου...

agridoc

Ηρέμησε leftezi, το δια ροπάλου δεν έχει θέση εδώ.  ;)
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

agridoc, σκύψε, σου 'ρχεται!!

:D :D :D :P

Έχεις δίκιο, που ενοχλήθηκες. Όταν βλέπεις τα πράγματα από τη μεριά του προγραμματιστή είναι λογικό αλλά δώσε λίγο δίκιο και σ' εμένα...
Πιστεύω πώς φαίνεται ό,τι δεν εννοούσα εδώ αποκλειστικά αλλά καθολικά και παγκόσμια σε όλα τα μήκη και πλάτη, σε όλες τις συσκευές, από το Mp3 player του αυτοκινήτου μου που κάθομαι και κάνω τους τίτλους greeklish για να τους διαβάζω μέχρι τα κινητά, τα PC, Linux, Mac, Gmail, Xmail, palmtops, teletext και ό,τι άλλο. Οι προγραμματιστές του παρελθόντος ή δεν έδειξαν την απαραίτητη διορατικότητα σ' αυτό το θέμα ή υπήρχε δόλος. Και τείνω να πιστέψω περισσότερο το δεύτερο. Τώρα όμως που τα αγγλικά καθιερώθηκαν σαν γλώσσα των υπολογιστών δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μας παιδεύουν ακόμα... ::) Ας καθήσουν σ' ένα τραπέζι να συμφωνήσουν... δια ροπάλου :P

Ας το διορθώσω όμως - γι' αυτό έχουμε και τα smilies - αλλά εγώ τα ξεχνάω πολλές φορές:

δια ροπάλου
:D :D :D ;D
8)

agridoc

leftezi το δια ροπάλου δεν έχει θέση ούτε εδώ, ούτε πουθενά.

Δεν είμαι προγραμματιστής, αν και έχω ασχοληθεί και βλέπω τους υπολογιστές σαν ένα μέσο να κάνω την δουλειά που θέλω.

Φαίνεται να έχεις ασχοληθεί σχετικά πρόσφατα, οπότε δεν έχεις καταλάβει την πρόοδο που έχει επιτευχθεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Quote from: agridoc on August 14, 2006, 12:42:39 AMΦαίνεται να έχεις ασχοληθεί σχετικά πρόσφατα, οπότε δεν έχεις καταλάβει την πρόοδο που έχει επιτευχθεί.

:)
Αν εννοείς με Forum, PHP και servers ναι.
Αλλά με υπολογιστές...  :D :D Ο πρώτος μου ήταν ένας Atari 1040 STE (1990). Τι έχω τραβήξει για να μεταφέρω τα κείμενά μου από αυτόν στα Windows 3.1 (1993) ούτε που θυμάμαι.
Ακόμα και σήμερα όμως:
Η τηλεόραση για να δείξει ελληνικό teletext πρέπει να έχει το ανάλογο τσιπάκι.
Το mp3 player του αυτοκινήτου μου όπως είπα διαβάζει μόνο greeklish.
Πολλά φορητά players δεν διαβάζουν ακόμα ελληνικά Mp3 tags.
Το τηλέφωνό μου Samsung Z510, που βγήκε προχτές δε γράφει ελληνικά με μικρά γράμματα.
Τα Ericsson δεν έχουν τελικό σίγμα στα ελληνικά ακόμα και σήμερα που μιλάμε (χωρίς T9).
Τα Windows mobile θέλουν εφαρμογές τρίτων για τα ελληνικά.
Το Gmail βγάζει κινέζικα....
......
Έχουμε πατήσει στο φεγγάρι εδώ και 35 χρόνια, ο Voyager έχει παρατήσει το ηλιακό μας σύστημα εδώ και τόσο καιρό κι εμείς δεν μπορούμε να βρούμε λύση γι' αυτά;

Όσο για το "δια ροπάλου" εννοώ ότι κάποιοι πρέπει να πιέσουν την κατάσταση ώστε να καθήσουν όλοι οι υπεύθυνοι γι' αυτά τα πράγματα, να συνεννοηθούν, να βρουν μια λύση και να την επιβάλουν με τον τρόπο τους.
Να καθιερώσουν ένα Standard πώς είναι το ISO 900Χ και το CE στις συσκευές αλλά και υπηρεσίες. Π.χ. "ML" = Multilanguage. Να παίρνεις μια συσκευή, πρόγραμμα ή τι θα είναι αυτό κι όποιος δεν ακολουθήσει τη νόρμα ML, αυτός θα χάσει.  ;)
Αυτό εννοώ "δια ροπάλου". Πού πήγε το μυαλό σου; Σε μαφιόζικες μεθόδους;  ::)

leftezi

Ένα μήνυμα στις 07:46 σήμερα ήταν κινέζικα.
Ένα άλλο στις 07:52 ήρθε κανονικά ελληνικά.
Λέτε να το 'φτιαξαν μέσα σε αυτά τα 6 λεπτά που μεσολάβησαν;
Ίδωμεν.

vkot

Κι εμένα μου βγάζει "κινέζικα" στο SquirrelMail... γιατί το περιβάλλον του είναι σε ISO8859-7 ενώ τα μηνύματα του simplemachines.org σε UTF-8.

Τώρα, αν υπάρχει κάποιο webmail που να αναγνωρίζει την κωδικοποίηση του μηνύματος και να προσαρμόζει αυτόματα την κωδικοποίηση της σελίδας, δεν το ξέρω. Σίγουρα πάντως mailer όπως το Mozilla Thunderbird προσαρμόζουν την κωδικοποίηση ανάλογα με το μήνυμα.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

leftezi

Τελικά δεν το 'φτιαξαν, προσωρινό ήταν.
Οι σημερινές ειδοποιήσεις από το Forum ήταν πάλι κινέζικα.

magica

μακάρι να βρεθει λύση πάντως γιατί είμαι έτοιμη να καταφύγω στην λύση των Greeklish, προς το παρόν έχω απενεργοποιήσει τις διάφορες επιλογές για ειδοποιήσεις μέσω smf 
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

Πάντως από το Gmail μου απάντησαν στο μήνυμα που τους έστειλα. Δείχνουν να μην έχουν υπ' όψιν το πρόβλημα.
Μου ζήτησαν να τους κάνω copy το original message (που περιέχει όλες τις πληροφορίες αποστολής) και να το στείλω.
Το έκανα.
Για να δούμε!

magica

Μήπως να στείλεις και τα δικά μου? γιατί στα δικά μου απο ότι είδα βγάζει κανονικά τον τίτλο και με κινέζικα το περιεχόμενο του email.
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

Ένα (αντιπροσωπευτικό) τους φτάνει.
Στείλε μου ένα.
Για να στείλεις αυτό που χρειάζονται:
1. Άνοιξε το μήνυμα
2. Δίπλα από τον τίτλο του μηνύματος (αριστερά από την ώρα αποστολής) κάνε κλικ στο "Περισσότερες επιλογές"
3. Τώρα, κάτω από το "Θέμα" θα έχει πολλές επιλογές, κάνε κλικ στη δεύτερη σειρά στο "Προβολή αρχικού"
4. Κάννε copy - paste όλο το περιεχόμενο του νέου παραθύρου που θα ανοίξει και στείλτο μου.

Tο mail μου είναι στο gmail (βέβαια) με το ίδιο όνομα που έχω και εδώ στο forum.

EDIT: Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι καλύτερα να το στείλεις μόνη σου. Όχι μόνο για να φαινόμαστε πολλοί  ;) αλλά υποψιάζομαι ότι θα ερευνούν και τις ρυθμίσεις του κάθε χρήστη που παρουσιάζει το πρόβλημα και αν τους πω ότι ανήκει σε άλλον ίσως να μην το κοιτάξουν καθόλου.
Για να αποφύγεις καμιά δεκαριά κλικ μέχρι το στόχο, πάτα κατευθείαν στο παρακάτω link και στη σελίδα που θα εμφανιστεί επέλεξε κάτω κάτω δεξιά "My bug is not listed here".

http://mail.google.com/support/bin/request.py?troubleshoot=2&ctx=troubleshoot

Κάν' τε το κι άλλοι μπας και τους πιέσουμε λίγο.



vkot

Ρε παιδιά, δεν "φταίει" το simplemachines.org ούτε το gmail ούτε κανείς. Είναι απλά διαφορετική κωδικοποίηση χαρακτήρων.
Αλλάξτε την από τον browser για να δείτε το email. Ή χρησιμοποιείστε πρόγραμμα mailer που θα τραβάει τα mail με POP3 και θα αλλάζει μόνο του την κωδικοποίηση.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

magica

Πρώτον δεν αλλάζει η κωδικοποίηση στο Gmail την ώρα που βλέπεις το email
Δεύτερον, Εσύ τώρα το κόβεις normal τώρα να δίνουμε οδηγίες στα μέλη για το πως να διαβάζουν τα email τους;
Όχι λέω δηλαδή...
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

Advertisement: