News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

Bulgarian language - update?

Started by ISRalien, November 05, 2007, 08:15:06 AM

Previous topic - Next topic

kiril_fmi

Пробвах на новия хост да конвертирам базата данни до utf8, но нямаше ефект, защото той се опитва да я конвертира от utf8 -> utf8. Има ли смисъл да пробвам да я конвертирам от windows-1251 ->utf8, при условие, че default език ми е Bulgarian-utf8 ???
P.S. Благодаря предварително за вниманието

6aro

#41
Според мен няма дасе оправи ако го дадеш в windows-1251. Той сега си ти работи в utf8. дадох от Firefox да смени encoding-a на windows-1251 и нисхто "?????" си стоят, а текста, норналния, става на маймунки. При мен подобен проблем имаше преди време и се наложи да пренаписвам темите и заглавията на категориите, които бяха така.

Пс. Сещам се, че успях да ги разкодирам чрез word. Отворих файла на базата и там избрах енкодинга с който можеха да се четат. Много игра беше.

kiril_fmi

Ами това, което виждаш, е нова инсталирана тема :/ И работата е там, че не само някои заглавия на бордове са така, а въобще целите теми вътре :-\ Не мога да ги пренапиша всички, то всъщност, масово са така, има съвсем малко, които се четат :-\

ivo2296

Quote from: kiril_fmi on March 19, 2009, 05:40:39 AM
А как мога да проверя какъв ми е charset-a в стария форум? Нямам никакви инструменти за работа с базата данни там, понеже форумът беше в 110mb.com, a там позволяват само работа с 110dbmanager, който в момента не работи  :-X
backup-a на базата данни си я правих от контролния панел на smf 1.1.2, без да я конвертирам към utf8. Тя не си ли е по подразбиране utf-8? Още повече и че в настройките на форума пише bulgarian-utf8 (Default Forum Language - Bulgarian - utf8) ??? Иначе phpmyadmin показва, че всички таблици са еднакви и са utf8_general_ci .
Другото странно е, че все пак има някои теми, които се четат, не е всичко с въпросителни  ::)
Освен, мислих си, да дам convert to utf-8 и така да нарпавя нов backup, но не знам дали няма нещо да повреди старата база данни :-X Че ако това стане, не знам как после ще оправя нещата.


До колкото мога да видя без регистрация на http://forum.mariahcarey-bg.com/, имаш текстове като този:

Марая Кер&#1080

Това се получава ако форума е бил на windows базиран хостинг. Иди на админ панела на форума, на промяна на име на категория или раздел(board) и виж как четеш текста там.

А на http://mariahcarey-bg.com/forum/ нищо не виждам защото има грешка:

Table 'mariahca_ForumDB.new_smf_settings' doesn't exist


Винаги си пази копие от работещата база данни докато решим проблема.



kiril_fmi

Да, пазя си:) Иначе има разлика между forum.mariahcarey-bg.com [nofollow] и мariahcarey-bg.com/forum [nofollow]. Първият временно съм го пренасичил на друго място, където е старият форум.
Иначе да, прав си. Престраших се да кликна на convert to utf8 на оригиналния форум и видях следното:
Data character set:  utf-8
Database character set:    ISO-8859-1
Convert data and database to:    UTF-8

т.е. базата ми данни е с charset ISO-8859-1 ? Това не е ли само за латиница? Как са се чели досега писанките на кирилица:? Как мога да го конвертирам до utf-8. Пробвах с няколко онлайн инструмента, но всички имат ограничение на размерите на файловете, а моя е около 40мб. С конвертиране през админ панела не става, дава ми някаква грешка (май беше нещо с версията на базата данни, че е 1.1.1, а на форума била 1.1.2, или нещо такова, не помня).
Та, сега ми остава само да разбера как да си конвертирам от iso-8859-1 до utf-8. :-\

ivo2296

Направи си нова тестова инсталация на форума и импортирай след това оригиналната база, но ползвай основния дизайн на SMF. Качи си Български, Български UTF и Алглийски UTF езикови езикови пакети. Виж как стоят нещата като превключваш езиците.

kiril_fmi

A каква инсталация да си направя? Трябва да намеря отнякъде 1.1.2 или може направо 1.8, или даже 2.0 rc1 ? И когато се опитвам да импортирам базата данни с phpmyadmin, какъв формат да му задам? Предполагам не utf8, но и няма iso-8895-1 :/
А така ако стане, дали всичко ще е прехвърлено? Защото четох на други места, че е добре да си сваля папката на форума и да я кача на новия хост, а не да инсталирам нов?

ivo2296

Просто си свали папката на форума,  и в нея сложи този файл http://download.simplemachines.org/index.php?thanks;filename=repair_settings.php


После стартирай хост/forum/repair_settings.php и си оправи настройките.

kiril_fmi

Това го правих вече. Ефектът беше същият. Но ще пробвам пак. Благодаря все пак :)

ivo2296

Quote from: kiril_fmi on March 19, 2009, 03:26:25 PM
Това го правих вече. Ефектът беше същият. Но ще пробвам пак. Благодаря все пак :)

Ако желаеш качи базата някъде и ми дай линк на лично съобщение, аз ще я тествам на мой сървър.

avidea

И аз имам подобен проблем. В момента форума се зарежда по дефалт на ISO-8859-1, а когато го сменя на Windows - 1251 всичко се оправя. Кажете ми има ли възможност да го направя да се зарежда направо на Windows - 1251

ivo2296

Quote from: avidea on March 31, 2009, 03:48:52 PM
И аз имам подобен проблем. В момента форума се зарежда по дефалт на ISO-8859-1, а когато го сменя на Windows - 1251 всичко се оправя. Кажете ми има ли възможност да го направя да се зарежда направо на Windows - 1251

1. Коя версия на SMF ползваш?
2. Качил ли си си българската версия на форума?
3. В админ панела избери основен език на форума български

vladoniki

Здравейте, има ли нова българска версия за 1.1.12?

ivo2296



Advertisement: